GeneSiC Semiconductor MURTA40040
Part No.:
MURTA40040
Datasheet:
MURTA40040.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 200A 3TOWER
Shipping
MURTA40040 Specifications
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C