GeneSiC Semiconductor MURTA20060R
Part No.:
MURTA20060R
Package:
Three Tower
Datasheet:
MURTA20060R.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 100A 3TOWER
Shipping
MURTA20060R Specifications
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 100 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C