GeneSiC Semiconductor MURTA20040R
Part No.:
MURTA20040R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Datasheet:
MURTA20040R.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 100A 3TOWER
Shipping
MURTA20040R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 100 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C