GeneSiC Semiconductor MUR40040CTR
Part No.:
MUR40040CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
MUR40040CTR.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 200A 2TOWER
Shipping
MUR40040CTR Specifications
Package/Case:
Twin Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 125 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C