EOS Power MULP40-1305
Part No.:
MULP40-1305
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MULP40-1305.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 25W
Shipping
MULP40-1305 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
MULP40 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
25W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 0.75" H (76.2mm x 50.8mm x 19.1mm)