EOS Power MULP275-1312
Part No.:
MULP275-1312
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MULP275-1312.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 160W
Shipping
MULP275-1312 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
MULP275 (275W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
13.33 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
160W (275W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.1mm)