SL POWER / Advanced Energy MU425S48EC
Part No.:
MU425S48EC
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MU425S48EC.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 283W
Shipping
MU425S48EC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MU425 (425W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5.9 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
283W (403W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.5mm x 83.8mm x 41.1mm)