Bourns Inc. MU2029-151Y
Part No.:
MU2029-151Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MU2029-151Y.pdf
Description:
FERRITE BEAD 150 OHM 0805 1LN
Shipping
MU2029-151Y Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
MU
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power, Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
150 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
800mA
DC Resistance (DCR) (Max):
200mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)