3M MU14-110DFX-BOTTLE
Part No.:
MU14-110DFX-BOTTLE
Manufacturer:
3M
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
MU14-110DFX-BOTTLE.pdf
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.11 100PC
Shipping
MU14-110DFX-BOTTLE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
Scotchlok™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Type:
Standard
Gender:
Female
Tab Width:
0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm)
Tab Thickness:
0.020" (0.51mm)
Tab Length:
Length - Overall:
0.540" (13.72mm)