TDK-Lambda MTW15-51515
Part No.:
MTW15-51515
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MTW15-51515.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W
Shipping
MTW15-51515 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
MTW (15W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
15V
Voltage - Output 3:
-15V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2 A
Current - Output 2:
300 mA
Current - Output 3:
200 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
15W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 1.97" W x 1.02" H (127.0mm x 50.0mm x 26.0mm)