Marktech Optoelectronics MTPD1309SL-030
Part No.:
MTPD1309SL-030
Manufacturer:
Marktech Optoelectronics
Category:
Photodiodes
Package:
TO-46-2 Lens Top Metal Can
Datasheet:
MTPD1309SL-030.pdf
Description:
1700NM INGAAS PIN PD 0.3 AA TO 4
Shipping
MTPD1309SL-030 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Marktech Optoelectronics
Series:
1309
Package/Case:
TO-46-2 Lens Top Metal Can
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Wavelength:
1550nm
Color - Enhanced:
Spectral Range:
900nm ~ 1700nm
Diode Type:
PIN
Responsivity @ nm:
1 A/W @ 1550nm
Response Time:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
5 V
Current - Dark (Typ):
150pA
Active Area:
0.30mm Dia
Viewing Angle:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C