IXYS MTI85W100GC-SMD
Part No.:
MTI85W100GC-SMD
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
17-SMD, Gull Wing
Datasheet:
MTI85W100GC-SMD.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 100V 120A ISOPLUS
Shipping
MTI85W100GC-SMD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
17-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
88nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
Power - Max:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)