3M MTI14-250C
Part No.:
MTI14-250C
Manufacturer:
3M
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
MTI14-250C.pdf
Description:
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Shipping
MTI14-250C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
Highland™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Terminal Type:
Standard
Gender:
Male
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Tab Length:
Length - Overall:
0.950" (24.13mm)