Multi-Tech Systems Inc. MTDOT-868-M1-TRC-1
Part No.:
MTDOT-868-M1-TRC-1
Manufacturer:
Multi-Tech Systems Inc.
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
MTDOT-868-M1-TRC-1.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Shipping
MTDOT-868-M1-TRC-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Multi-Tech Systems Inc.
Series:
MultiTech mDot™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
LoRa®
Modulation:
FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Frequency:
868MHz
Data Rate:
300kbps
Power - Output:
14dBm
Sensitivity:
-137dBm
Serial Interfaces:
I2C, SPI, UART, USB
Antenna Type:
Antenna Not Included
Utilized IC / Part:
Memory Size:
512kB Flash, 128kB RAM
Voltage - Supply:
3.3V
Current - Receiving:
Current - Transmitting:
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C