TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine MTC50-EB1-S12
Part No.:
MTC50-EB1-S12
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
MTC50-EB1-S12.pdf
Description:
I/O CONN
Shipping
MTC50-EB1-S12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
MTC50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Insert
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
20
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:
Cable Termination:
Solder
Wire Type:
Discrete
Wire Gauge:
28 AWG