IXYS MTC120W55GC-SMD
Part No.:
MTC120W55GC-SMD
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Datasheet:
MTC120W55GC-SMD.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 55V 150A
Shipping
MTC120W55GC-SMD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.1mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6970pF @ 25V
Power - Max:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)