Inventus Power MTA040024A
Part No.:
MTA040024A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MTA040024A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Shipping
MTA040024A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
MTA040 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.08" H (101.6mm x 50.8mm x 27.5mm)