Micro Commercial Co MT250C16T3W-BP
Part No.:
MT250C16T3W-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
MT250C16T3W-BP.pdf
Description:
DISCRETE SEMICONDUCTOR MODULES T
Shipping
MT250C16T3W-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9kA @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)