Micro Commercial Co MT100DT16L1-BP
Part No.:
MT100DT16L1-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
MT100DT16L1-BP.pdf
Description:
Interface
Shipping
MT100DT16L1-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 6 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
100 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)