GeneSiC Semiconductor MSRTA300160D
Part No.:
MSRTA300160D
Datasheet:
MSRTA300160D.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1600V 300A
Shipping
MSRTA300160D Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C