GeneSiC Semiconductor MSRTA300140D
Part No.:
MSRTA300140D
Datasheet:
MSRTA300140D.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1400V 300A
Shipping
MSRTA300140D Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C