GeneSiC Semiconductor MSRTA300120D
Part No.:
MSRTA300120D
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
MSRTA300120D.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1200V 300A
Shipping
MSRTA300120D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C