GeneSiC Semiconductor MSRTA20080D
Part No.:
MSRTA20080D
Datasheet:
MSRTA20080D.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 800V 200A
Shipping
MSRTA20080D Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C