Riedon products by Bourns MSR5-0R005F1
Part No.:
MSR5-0R005F1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
MSR5-0R005F1.pdf
Description:
RES 0.005 OHM 1% 5W RADIAL
Shipping
MSR5-0R005F1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
MSR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.799" L x 0.067" W (20.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):
1.000" (25.40mm)