Essentra Components MSNE-12M-01
Part No.:
MSNE-12M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
MSNE-12M-01.pdf
Description:
BRD SPT SCREW MNT SNAP LOCK 12MM
Shipping
MSNE-12M-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MSNE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Screw Mount
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
0.689" (17.50mm)
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
Mounting Hole Diameter:
0.169" (4.30mm) Square
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)