MDE Semiconductor Inc MSMLJ220A
Part No.:
MSMLJ220A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MSMLJ220A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 220VRWM 356VC
Shipping
MSMLJ220A Specifications
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
MSMLJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
220V
Voltage - Breakdown (Min):
244V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)