MDE Semiconductor Inc MSMCJ6.5A
Part No.:
MSMCJ6.5A
Datasheet:
MSMCJ6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 6.5VRWM 11.2VC
Shipping
MSMCJ6.5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
134A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)