MDE Semiconductor Inc MSMCJ350A
Part No.:
MSMCJ350A
Datasheet:
MSMCJ350A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 350VRWM 567VC
Shipping
MSMCJ350A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)