MDE Semiconductor Inc MSMCJ300A
Part No.:
MSMCJ300A
Datasheet:
MSMCJ300A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 300VRWM 486VC
Shipping
MSMCJ300A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)