MDE Semiconductor Inc MSMCJ26A
Part No.:
MSMCJ26A
Datasheet:
MSMCJ26A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 26VRWM 42.1VC
Shipping
MSMCJ26A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)