MDE Semiconductor Inc MSMCJ120A
Part No.:
MSMCJ120A
Datasheet:
MSMCJ120A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 120VRWM 193VC
Shipping
MSMCJ120A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)