MDE Semiconductor Inc MSMCJ110A
Part No.:
MSMCJ110A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MSMCJ110A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 110VRWM 177VC
Shipping
MSMCJ110A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
MSMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)