MDE Semiconductor Inc MSMBJ60A
Part No.:
MSMBJ60A
Datasheet:
MSMBJ60A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 60VRWM 96.8VC
Shipping
MSMBJ60A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)