MDE Semiconductor Inc MSMBJ250A
Part No.:
MSMBJ250A
Datasheet:
MSMBJ250A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 250VRWM 405VC
Shipping
MSMBJ250A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)