Micro Commercial Co MSJAC11N65Y-TP
Part No.:
MSJAC11N65Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
MSJAC11N65Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 11A DFN5060
Shipping
MSJAC11N65Y-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
901 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
78W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)