Microsemi Corporation MSFC90-16
Part No.:
MSFC90-16
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
MSFC90-16.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 90A SF1
Shipping
MSFC90-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
90 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)