Mallory Sonalert Products Inc. MSE14LCM3
Part No.:
MSE14LCM3
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
MSE14LCM3.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 23X23MM TH
Shipping
MSE14LCM3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
7 ~ 14V
Frequency:
3.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Chime
Duration:
Repeating every 1 Sec
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 7V, 30cm
Current - Supply:
50mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
0.906" L x 0.906" W (23.00mm x 23.00mm)