Microsemi Corporation MSDT200-16
Part No.:
MSDT200-16
Category:
SCRs - Modules
Package:
M5 Module
Datasheet:
MSDT200-16.pdf
Description:
PWR MOD THYRISTOR 1600V 200V SM4
Shipping
MSDT200-16 Specifications
Package/Case:
M5 Module
Obsolete
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 6 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1900A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)