Microsemi Corporation MSDM75-18
Part No.:
MSDM75-18
Package:
Module
Datasheet:
MSDM75-18.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 75A M2-1
Shipping
MSDM75-18 Specifications
Package/Case:
Module
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):
75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 1800 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)