Microsemi Corporation MSDM50-12
Part No.:
MSDM50-12
Package:
Module
Datasheet:
MSDM50-12.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 50A M2-1
Shipping
MSDM50-12 Specifications
Package/Case:
Module
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1200 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)