Microsemi Corporation MSDM200-16
Part No.:
MSDM200-16
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
M3-1
Datasheet:
MSDM200-16.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 200A M3-1
Shipping
MSDM200-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
M3-1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
200 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.45 V @ 200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)