Microsemi Corporation MSDM150-16
Part No.:
MSDM150-16
Package:
M3-1
Datasheet:
MSDM150-16.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 150A M3-1
Shipping
MSDM150-16 Specifications
Package/Case:
M3-1
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
150 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)