Microsemi Corporation MSD200-16
Part No.:
MSD200-16
Package:
M3
Datasheet:
MSD200-16.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 200A M3
Shipping
MSD200-16 Specifications
Package/Case:
M3
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
200 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)