Microsemi Corporation MSD130-18
Part No.:
MSD130-18
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
M3
Datasheet:
MSD130-18.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.8KV 130A
Shipping
MSD130-18 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
M3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):
130 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1800 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)