Microchip Technology MSCSM70VM19C3AG
Part No.:
MSCSM70VM19C3AG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
MSCSM70VM19C3AG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 700V 124A SP3F
Shipping
MSCSM70VM19C3AG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
700V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
124A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
19mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
215nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4500pF @ 700V
Power - Max:
365W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)