Pulse Electronics MSCDRI-74-1R0M
Part No.:
MSCDRI-74-1R0M
Datasheet:
MSCDRI-74-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1.0UH 6.8A 11.1MOHM
Shipping
MSCDRI-74-1R0M Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
DC Resistance (DCR):
11.1mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.181" (4.60mm)