Pulse Electronics MSCDRI-74-101M
Part No.:
MSCDRI-74-101M
Datasheet:
MSCDRI-74-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 0.60A 0.61 OHM
Shipping
MSCDRI-74-101M Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
DC Resistance (DCR):
610mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.181" (4.60mm)