Pulse Electronics MSCDRI-74-100M
Part No.:
MSCDRI-74-100M
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
MSCDRI-74-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.84A 49MOHM
Shipping
MSCDRI-74-100M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
MSCDRI-74
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.84 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
49mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.181" (4.60mm)