Microchip Technology MSCDC600A120AG
Part No.:
MSCDC600A120AG
Datasheet:
MSCDC600A120AG.pdf
Description:
DIODE MODULE SIC 1200V 600A SP6
Shipping
MSCDC600A120AG Specifications
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 600 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.4 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C