Microchip Technology MSCDC450A170AG
Part No.:
MSCDC450A170AG
Datasheet:
MSCDC450A170AG.pdf
Description:
DIODE MODULE SIC 1700V 450A
Shipping
MSCDC450A170AG Specifications
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
450A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 450 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.8 mA @ 1700 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C